Montáž alubek


Fasádu z Aludřeva je možné montovat ve vodorovném i svislém směru obložení, nebo dokonce pod sklonem, což je ovšem montážně nejnáročnější.

Fasádní alubky se montují stejně jako klasický dřevěný fasádní obklad na podkladní rošt ovšem s tím rozdílem, že se věší na hliníkové příchytky.

Pokud se ovšem obkládají např. štíty střech nebo přímo střešní krovy a podbití je vhodnější alubky montovat bez příchytek na předvrtaný otvor do alubky, na tyto plochy jsou vhodné zejména alubky č. 2.

Obklady fasádními alubkymi lze provádět na izolované stěny i stěny bez izolace. Izolaci je možné také pochopitelně vložit do rastru alubek standardně jako u dřevěných provětrávaných fasád.

Jako podkladní hranoly montážního roštu se mohou použít hranoly z impregnovaného dřeva (zejménat tam kde je v roštu instalovaná fasádní izolace), stejně tak mohou být použity naše hliníkové hranoly které doporučujeme pro jejich skvělé vlastnosti a nebo případně i jiný vhodný materiál.

POZOR !!! rozhodně nedoporučujeme použít na provětrávanou fasádu pozinkované ocelové profily, které se používají např. na sádrokartonářské konstrukce, ty mohou po určité době díky korodování pod obkladem /cirgulací vlhkého venkovního vzduchu/ ztrati svoji pevnost a může dojít k rozpadu obkladu. 

 

 

Naše vychytávka - originální řešení dilatací - dilatace přímo v příčných spojích:


- obklad lze montovat i bez krycích lišt zakrívajících dilatační mezery, tyto lišty se musí běžně používat u podobných obkladových systémů

- lze tak dokonale imitovat reálnou dřevěnou fasádu vč. rohových spojů a napojení čelních spojů a to při zachování možnosti dilatací obkladu

- dilatace řešíme za pomoci tzv. dilatačních můstků které se dají jednoduchou úpravou vyrobit z odpadových kusů obkladuMůstek je na jedné z alubek mechanicky přichycen a do druhého lehce zajíždí, tím pádem dochází k volné dilataci u obou profilů bez toho, že by se spoj musel lištovat. Čelní spoje tak můžou být kdekoliv i bez ohledu na umístění podklaního roštu. Alubky se kotví na příchytky, tedy jsou na nich zavěšeny a všechny pak mohou volně "cestovat" na podkladním roštu. Dilatační můstky jsou technicky perfektní a funkční spoj, navíc vzhledově nijak nenarušuje celkovou plochu obkladu a skutečně imituje klasické dřevěné obklady. Zbývá jen doplnit, žě každý konec alubky kde se nachází zkosený řez, tedy napojení rohů stěn nebo špalet (vyjma vnitřní hrany špalety) a pod., je potřeba na vhodném místě alubku přichytit vrutem přímo do rastru - ideálně na nejbližším hranolu od rohového spoje alubek, nejlépe max. do 0,5m od hranolu. Je to z toho důvodu, aby rohové spojení bylo zafixováno (obr. v pravo) a nedocházelo tak k rozevýrání rohového spoje. Ve špaletě okna toto není vyžadováno, jelikož zde bývají alubky velmi krátké, zde se alubky tedy nařežou přesně na míru šířky špalety od okenního rámu ke špičce alubky oblkladu stěny domu.

 

Dilatace u hliníkových profilů délky 4m je cca 5mm tzn., že se profil při zahřátí prodlouží o 1mm na délku 1m. Mezery mezi alubkami jsou tedy celkem zanedbatelné pouze cca 5mm.


Při montáži alubek je potřeba věnovat pozornost venkovní teplotě vzuchu a podle ní se také řídit. Při teplotě 0 - 5°C je potřeba nechávat mezery maximální a naproti tomu u teplot 20 - 25°C mezery minimální, vše za předpokladu, že je materiál skladován před montáží venku. Při nižích teplotách nebo naopak vyšších montáž nedoporučujeme provádět, ale pochopitelně to lze, pokud to montážníci zvládnou.

 


MONTÁŽ JEDNOTLIVÝCH VARIANT PRODUKTŮ.

 

Montáž fasádního obložení - všeobecná pravidla:

- montáž fasád, různých stěn a ploch se provádí ve vodorovném, ale také ve svislém směru

- obkladové profily se připevňují na podkladní rošt stejně jako ostatní typy provětrávaných fasád

- podkladní rošt může být zhotoven z impregrovaných dřevěných hranolů, hliníkových hranolů (jeklů), nebo pod. vhodného materiálu

- fasádní obložení z aludřeva se na podkladní rošt instaluje pomocí hliníkových příchytek

- k rohovým spojům, ukončení nebo napojení obkladových profilů k ostatním plochám slouží ukončovací lišty

 

Doporučujeme shlédnout montážní návod a také montážní video - zejnéma pro zákazníky, kteří si budou instalaci alubek provádět svépomocí.

 

MONTÁŽNÍ NÁVOD - FASÁDNÍ OBLOŽENÍ Z ALUBEK

MONTÁŽNÍ VIDEO - NÁZORNÁ UKÁZKA