Originální řešení dilatací

Naše vychytávka - originální řešení dilatací - dilatace přímo v příčných spojích

 

- obklad lze montovat i bez krycích lišt zakrívajících dilatační mezery, tyto lišty se musí běžně používat u podobných obkladových systémů

- lze tak dokonale imitovat reálnou dřevěnou fasádu vč. rohových spojů a napojení čelních spojů a to při zachování možnosti dilatací obkladu

- dilatace řešíme za pomoci tzv. dilatačních můstků které se dají jednoduchou úpravou vyrobit z odpadových kusů obkladu


 

 

 

 

Můstek je na jedné z alubek mechanicky přichycen a do druhého lehce zajíždí, tím pádem dochází k volné dilataci u obou profilů bez toho, že by se spoj musel lištovat. Čelní spoje tak můžou být kdekoliv i bez ohledu na umístění podklaního roštu. Alubky se kotví na příchytky, tedy jsou na nich zavěšeny a všechny pak mohou volně "cestovat" na podkladním roštu. Dilatační můstky jsou technicky perfektní a funkční spoj, navíc vzhledově nijak nenarušuje celkovou plochu obkladu a skutečně imituje klasické dřevěné obklady. Zbývá jen doplnit, žě každý konec alubky kde se nachází zkosený řez, tedy napojení rohů stěn nebo špalet (vyjma vnitřní hrany špalety) a pod., je potřeba na vhodném místě alubku přichytit vrutem přímo do rastru - ideálně na nejbližším hranolu od rohového spoje alubek, nejlépe max. do 0,5m od hranolu. Je to z toho důvodu, aby rohové spojení bylo zafixováno (obr. v pravo) a nedocházelo tak k rozevýrání rohového spoje. Ve špaletě okna toto není vyžadováno, jelikož zde bývají alubky velmi krátké, zde se alubky tedy nařežou přesně na míru šířky špalety od okenního rámu ke špičce alubky oblkladu stěny domu.

 

Dilatace u hliníkových profilů délky 4m je cca 5mm tzn., že se profil při zahřátí prodlouží o 1mm na délku 1m. Mezery mezi alubkami jsou tedy celkem zanedbatelné pouze cca 5mm.

 

 

Při montáži alubek je potřeba věnovat pozornost venkovní teplotě vzuchu a podle ní se také řídit. Při teplotě 0 - 5°C je potřeba nechávat mezery maximální a naproti tomu u teplot 20 - 25°C mezery minimální, vše za předpokladu, že je materiál skladován před montáží venku. Při nižích teplotách nebo naopak vyšších montáž nedoporučujeme provádět, ale pochopitelně to lze, pokud to montážníci zvládnou.